Stary Browar Kościerzyna – centrum handlowe z tradycjami

Fot. Browar ekspozycja
 
Fot. Browar ekspozycja

W przyszłym roku Kościerzyna wz­bogaci się o kolejne centrum handlowo-usługowe - Stary Browar Kościerzyna. Jednak już teraz warto poznać historię związaną z tym miejscem –  w XIX w. istniał tu Browar Kościerski, chluba miasta i regionu.


Stary Browar Kościerzyna to nowe centrum handlowo-usługowe, które powstaje w Kościerzynie, na terenie istniejącego tu niegdyś Browaru Kościerskiego. Zarówno poprzez nazwę, logo, jak i znajdujące się w nim atrakcje, Stary Browar Kościerzyna będzie nawiązywać do przeszłości tego obiektu.

A jest do czego, bowiem tradycje browarnicze w Kościerzynie liczą już kilkaset lat. Początkowo, zwłaszcza w XVI w., piwo produkowano na własny użytek, jednak z czasem niektóre z przydomowych browarów przekształciły się w większe przedsiębiorstwa.
W rezultacie już w XIX w. w Kościerzynie prężnie działały 2 browary, a rocznie kilkadziesiąt tysięcy litrów piwa trafiało do odbiorców w niedalekim Gdańsku.

Największy w mieście Browar Kościerski (Berenter Bierbrauerei) zlokalizowany był przy dzisiejszej ulicy Miodowej. Jego powstanie szacuje się na 1856 rok, kiedy to właścicielem nieruchomości stał się Carl Hanff z małżonką. W 1872 r. browar posiadał już własną fermentownię i leżakownię, a słodownia była w trakcie przebudowy. Browar Kościerski kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, jednak najszybciej rozwijał się pod rządami Abrahama Berenta oraz jego późniejszego wspólnika, Wilhelma Brendela. W browarze pracowało wówczas średnio piętnastu pracowników, w większości mieszkańców Kościerzyny. W czasach rozkwitu budynki browaru znajdowały się po obu stronach ulicy, a łączył je specjalny, podziemny tunel, ułatwiający komunikację.

- W południowej części kompleksu browaru znajdował się spichlerz, dom właściciela, wozownia, budynek produkcyjny (słodownia) z charakterystycznym kominem zwieńczonym nasadą kominową typu „strażak” oraz obiekty gospodarcze. Natomiast po północnej stronie ulicy – m.in. kotłownia, skład lodu (pozyskiwanego zwłaszcza z Jeziora Kaplicznego), tłocznia i magazyn. Zabudowania te doskonale widać na panoramie znajdującej się w zbiorach naszego muzeum – wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

W okresie międzywojennym browar produkował kilka rodzajów piwa, cenionych nie tylko przez lokalnych klientów, ale również armatorów statków. W Gdańsku kościerskie piwo sprzedawane było w firmowym sklepie przy ul. Podwale Przedmiejskie 69. Za tajemnicę wyjątkowego smaku tego trunku uznawano doskonałą wodę.

Druga wojna światowa oraz okres komunizmu nie oszczędził i Browaru Kościerskiego. Przejęty przez Skarb Państwa w 1947 roku, a następnie wykupiony przez kolejnych właścicieli prywatnych, którzy zdawali się nie mieć pomysłu na jego rozwój, browar chylił się ku upadkowi. Ostatecznie w 1948 r. przekształcono go w Fabrykę Miodów Pitnych, a następnie zamknięto (w 1998 r.).

Obecnie z dawnej dumy Kościerzyny pozostała tylko wieża słodowni z wysokim, ceglanym kominem (w sumie mierzą 16 metrów wysokości) oraz stalowym wiatrołapem przypominającym anioła. Jednak tradycje browarnicze regionu nie zostaną zapomniane. Budynek ten, niemy świadek historii tego miejsca, dzięki inicjatywie prywatnej Pana Jarosława Ogórkiewicz oraz symbolicznemu acz ważnemu wsparciu finansowemu z Inicjatywy JESSICA, zostanie odbudowany z zachowanej z rozbiórki cegły i wkomponowany w nowe centrum handlowo-usługowe - Stary Browar Kościerzyna. W centrum znajdzie się lokalna warzelnia piwa (w planach jest produkcja trzech gatunków) oraz stylowy pub z wyeksponowanymi kadziami i pamiątkami po dawnym browarze.

Pamiątki związane z Browarem Kościerski można obejrzeć także w Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie: oprócz wspomnianej XIX-wiecznej panoramy, już w przyszłym roku zostanie tam otworzona wystawa, na której znajdą się zabytkowe przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych na terenie dawnego browaru.

Informacje nt. Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie znajdują się pod adresem http://muzeum.kna.pl.

Więcej informacji nt. centrum Stary Browar Kościerzyna można znaleźć na stronie: http://starybrowarkoscierzyna.pl.

Informację przygotowano na podstawie materiałów:
• Krzysztof Jażdżewski, „Dzieje kościerskiego browarnictwa i gorzelnictwa do 1920 r.”, „Życie Kaszub”, nr 6, 2006,
• Krzysztof Jażdżewski, „Z przeszłości kościerskiego browaru przy ulicy Miodowej”, „Życie Kaszub”, nr 7, 2006.

 


Stary Browar Kościerzyna – centrum handlowe z tradycjami - Koscierzyna.INFO Stary Browar Kościerzyna – centrum handlowe z tradycjami - Koscierzyna.INFO
dodano: środa, 21 listopada 2012, 19:51 ilość komentarzy newsa: 19 przeczytało:  osób.

Podziel się tą informacją:

Wrzuć w Gwar.pl Gwar.pl

Oceń ten artykuł:komentarze [19]

~NIN dodano: sobota, 24 listopada 2012, 22:43
Nie bedzie to coś w stylu jak centrum Manhattan we Wrzeszczu czy też Kilf w Gdyni. Tu żadne poważne firmy np. odzieżowe nie przyjdą ! Tam spodnie kosztują 300 zł a kurtka 350-500 zł. Tutaj tylko nieliczni mają takie pieniądze do wydania. Jak już to kupują droższe rzeczy raz na kilka lat. Za mały obrót by był ...
~jaaa dodano: sobota, 24 listopada 2012, 20:39
fajnie że powtaje takie centrum może w końcu w kościerzynie wynagrodzenie na rekę chociaż gdzieś będzie więcej wynosilo niż tysiąc złotych.małe sklepiki już się boją że padna....ale cóż prywaciarze ile mozna wykorzystywac pracownika za tysiąć!!jaka płaca taka praca:)
~ dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 18:15
w latach 90 tych w piwie koscierskim i myszy plywaly
~ja dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 15:03
pizdeczka :D
~Kaszuba dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 13:59
Czy moze ktoś pamięta piwo KOŻLARZ ?
~bbb dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 10:17
Bardzo ładny artykuł, więcej tego typu informacji prosimy, przedewszystkim historycznych.
~Justyna dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 09:19
Super - fajnie , że właśnie w takiej formie to powstanie
~ero dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 08:38
Jak czytam te komentarze to krew mnie zalewa - sami malkontenci, narzekacze i wyznawcy teorii "im gorzej tym lepiej". Ludzie zrozumcie, że te inwestycje tu pozostaną, splendor miasta wzrośnie, nie mówiąc już o tym jakie pieniądze zarobią firmy uczestniczące w powstaniu tej inwestycji. To może twój mąż, ojciec, brat, syn tam dzisiaj pracuje i dzięki temu nie masz kłopotów finansowych?!
~ dodano: czwartek, 22 listopada 2012, 04:09
hmmm,zastanawiam się ile czasu potrzeba aby inwestor stwierdził,co za cholera namówiła mnie do zainwestowania na tych terenach...
~wiecej galerii !!!!! dodano: środa, 21 listopada 2012, 23:04
moze bedą jakies ciekawe sklepy z markową odzieżą bo u sklepikarzy to jeden kicz z tego samego chińskiego dziadostwa
~róbta co chceta ... dodano: środa, 21 listopada 2012, 22:49
W tej całej plejadzie i tak sprzedawcy będą na własnym rozrachunku i tak splajtują jak wszędzie indziej co za różnica - tylko będzie drożej , bo właściciel weźmie swój haracz ...
~ dodano: środa, 21 listopada 2012, 22:06
A do plajty w większości przypadków doprowadzają sami przedsiębiorcy, bo dzisiaj pierwszy lepszy idiota z ulicy może otworzyć firmę. To nic, że nie ma biznesplanu, przecież "jakoś to będzie", więc nie pierholcie, że to wina centrów handlowych.
~ dodano: środa, 21 listopada 2012, 22:04
Będą miejsca pracy ale kościerski plebs tego nie rozumie.
~trelemorele dodano: środa, 21 listopada 2012, 21:59
W tym centrum też nic ciekawego nie będzie :-P
~żal z was dodano: środa, 21 listopada 2012, 21:47
powinniście sie cieszyć że nasze miasto sie rozwija i będzie centrum handlowe bo w naszej koscierzynie w tych małych sklepikach nic nie ma
~No własnie... dodano: środa, 21 listopada 2012, 21:24
Może tez wyśle jakis fajny opis mojego sklepu z ciuchami i go tu zamieszcza, reklama jak ta lala i to za darmoche:)
~ dodano: środa, 21 listopada 2012, 20:46
a to artykuł sponsorowany? publikowany za free
~Wódkosz dodano: środa, 21 listopada 2012, 20:45
Ale kościerzyniańscy (czy jakoś tak) bezrobotni chadzają po świeżo wyremontowanych (ale już do remontu) chodnikach.
~Piwosz dodano: środa, 21 listopada 2012, 20:13
Dzięki Panie Burmistrzu za kolejne centrum handlowe. Już i tak padają nasze małe sklepy, ale to nic damy radę. No najwyżej splajtujemy. A wtedy udamy się do Inkubatora Przedsiębiorczości i tam doznamy olśnienia i wiecznego dobrobytu...

Dodaj swój komentarz

Nick:
Komentarz:


 
Redakcja Koscierzyna.INFO nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. 
 
 
 
Copyright © Koscierzyna.INFO 2008-2009 Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część jak i całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, w tym także zamieszczanie w Internecie - bez pisemnej zgody Koscierzyna.INFO.
logo koscierzyna.info