Koscierzyna.INFO (mobilna)
WIADOMOŚCI | POZDROWIENIA | ROZKŁAD | PEŁNA WERSJA

Stary Browar Kościerzyna – centrum handlowe z tradycjami

W przyszłym roku Kościerzyna wz­bogaci się o kolejne centrum handlowo-usługowe - Stary Browar Kościerzyna. Jednak już teraz warto poznać historię związaną z tym miejscem –  w XIX w. istniał tu Browar Kościerski, chluba miasta i regionu.

Stary Browar Kościerzyna to nowe centrum handlowo-usługowe, które powstaje w Kościerzynie, na terenie istniejącego tu niegdyś Browaru Kościerskiego. Zarówno poprzez nazwę, logo, jak i znajdujące się w nim atrakcje, Stary Browar Kościerzyna będzie nawiązywać do przeszłości tego obiektu.

A jest do czego, bowiem tradycje browarnicze w Kościerzynie liczą już kilkaset lat. Początkowo, zwłaszcza w XVI w., piwo produkowano na własny użytek, jednak z czasem niektóre z przydomowych browarów przekształciły się w większe przedsiębiorstwa.
W rezultacie już w XIX w. w Kościerzynie prężnie działały 2 browary, a rocznie kilkadziesiąt tysięcy litrów piwa trafiało do odbiorców w niedalekim Gdańsku.

Największy w mieście Browar Kościerski (Berenter Bierbrauerei) zlokalizowany był przy dzisiejszej ulicy Miodowej. Jego powstanie szacuje się na 1856 rok, kiedy to właścicielem nieruchomości stał się Carl Hanff z małżonką. W 1872 r. browar posiadał już własną fermentownię i leżakownię, a słodownia była w trakcie przebudowy. Browar Kościerski kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, jednak najszybciej rozwijał się pod rządami Abrahama Berenta oraz jego późniejszego wspólnika, Wilhelma Brendela. W browarze pracowało wówczas średnio piętnastu pracowników, w większości mieszkańców Kościerzyny. W czasach rozkwitu budynki browaru znajdowały się po obu stronach ulicy, a łączył je specjalny, podziemny tunel, ułatwiający komunikację.

- W południowej części kompleksu browaru znajdował się spichlerz, dom właściciela, wozownia, budynek produkcyjny (słodownia) z charakterystycznym kominem zwieńczonym nasadą kominową typu „strażak” oraz obiekty gospodarcze. Natomiast po północnej stronie ulicy – m.in. kotłownia, skład lodu (pozyskiwanego zwłaszcza z Jeziora Kaplicznego), tłocznia i magazyn. Zabudowania te doskonale widać na panoramie znajdującej się w zbiorach naszego muzeum – wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

W okresie międzywojennym browar produkował kilka rodzajów piwa, cenionych nie tylko przez lokalnych klientów, ale również armatorów statków. W Gdańsku kościerskie piwo sprzedawane było w firmowym sklepie przy ul. Podwale Przedmiejskie 69. Za tajemnicę wyjątkowego smaku tego trunku uznawano doskonałą wodę.

Druga wojna światowa oraz okres komunizmu nie oszczędził i Browaru Kościerskiego. Przejęty przez Skarb Państwa w 1947 roku, a następnie wykupiony przez kolejnych właścicieli prywatnych, którzy zdawali się nie mieć pomysłu na jego rozwój, browar chylił się ku upadkowi. Ostatecznie w 1948 r. przekształcono go w Fabrykę Miodów Pitnych, a następnie zamknięto (w 1998 r.).

Obecnie z dawnej dumy Kościerzyny pozostała tylko wieża słodowni z wysokim, ceglanym kominem (w sumie mierzą 16 metrów wysokości) oraz stalowym wiatrołapem przypominającym anioła. Jednak tradycje browarnicze regionu nie zostaną zapomniane. Budynek ten, niemy świadek historii tego miejsca, dzięki inicjatywie prywatnej Pana Jarosława Ogórkiewicz oraz symbolicznemu acz ważnemu wsparciu finansowemu z Inicjatywy JESSICA, zostanie odbudowany z zachowanej z rozbiórki cegły i wkomponowany w nowe centrum handlowo-usługowe - Stary Browar Kościerzyna. W centrum znajdzie się lokalna warzelnia piwa (w planach jest produkcja trzech gatunków) oraz stylowy pub z wyeksponowanymi kadziami i pamiątkami po dawnym browarze.

Pamiątki związane z Browarem Kościerski można obejrzeć także w Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie: oprócz wspomnianej XIX-wiecznej panoramy, już w przyszłym roku zostanie tam otworzona wystawa, na której znajdą się zabytkowe przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych na terenie dawnego browaru.

Informacje nt. Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie znajdują się pod adresem http://muzeum.kna.pl.

Więcej informacji nt. centrum Stary Browar Kościerzyna można znaleźć na stronie: http://starybrowarkoscierzyna.pl.

Informację przygotowano na podstawie materiałów:
• Krzysztof Jażdżewski, „Dzieje kościerskiego browarnictwa i gorzelnictwa do 1920 r.”, „Życie Kaszub”, nr 6, 2006,
• Krzysztof Jażdżewski, „Z przeszłości kościerskiego browaru przy ulicy Miodowej”, „Życie Kaszub”, nr 7, 2006.Komentarze Internautów | Powrót do wiadomości

WIADOMOŚCI | POZDROWIENIA | ROZKŁAD | PEŁNA WERSJA

Copyright © Koscierzyna.INFO 2008-2009 Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część jak i całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, w tym także zamieszczanie w Internecie - bez pisemnej zgody Koscierzyna.INFO.