Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości

fot. arch. koscierzyna.INFO
 
fot. arch. koscierzyna.INFO

Projekt pn. „Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości szansą rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach” przeszedł już  dwa eta­py: ocenę formalną i wykonalności. Pozostała tylko ocena strategiczna. Rozstrzygnięcie wniosku o dofinan­sowanie nastąpi najpóźniej na po­czątku września.


Podstawową rzeczą, którą zaoferuje Kaszubski Inkubator  Przedsiębiorczości będzie pomoc nowym przedsiębiorcom. W jego ramach właściciele firm będą mogli skorzystać z lokalu wraz z adresem w konkretnym miejscu, a także doradztwa i usług finansowo-księgowych.

- Inkubator zapewni przyszłym przedsiębiorcom podstawowy sprzęt, jeżeli chodzi np. o obsługę biurową i teleinformatyczną. Aby zachęcić młodych przedsiębiorców do zakładania działalności, będzie też możliwość ubiegania się o dofinansowanie z różnych źródeł. Tych ofert jest sporo, ale oczywiście muszą być chętni - mówi Zdzisław Czucha, burmistrz miasta Kościerzyna.

Inkubator będzie mieścił się w budynku dawnego PBK, znajdującego się na ulicy Przemysłowej, czyli w biurowcu który od lat nie może doczekać się remontu. Wartość projektu wyniesie ponad 16 mln zł, z czego dofinansowanie ma pokryć ponad 12 mln zł, a środki własne szacuje się 4 mln zł. Warto dodać, że rozstrzygnięcie dofinansowania projektu odbędzie się w Agencji Rozwoju Pomorza, która w imieniu Urzędu Marszałkowskiego, prowadzi nabór wniosków.

Projekt inkubatora wzbudził mieszane reakcje wśród kościerskich przedsiębiorców.

- Część z tych przedsiębiorców mówi wprost, że prowadzi już swoje firmy i żadne dodatkowe nie będą nam potrzebne, bo będzie to dla nich konkurencja. To jest niepokojące. Miasto potrzebuje nowych miejsc pracy. Chcielibyśmy, aby potencjał wykształcenia młodych ludzi, został tutaj zagospodarowany i wykorzystany. Trzeba tych ludzi czymś zachęcać. Dotychczas takich form nie było, więc nie lekceważę stanowiska przedsiębiorców, ale w tym obszarze, że inkubator jest im nie potrzebny, z tym zupełnie się nie zgadzam. Twierdzę, że jeżeli firmy chcą ze sobą współpracować i znajdą sobie takie miejsce , gdzie będą chciały się spotykać, to się okaże się, że mogą sobie wzajemnie podsyłać zamówienia, zlecenia i to jest tylko z korzyścią. Jestem przekonany, że inkubator powstanie i będzie dobrze służył rozwoju przedsiębiorczości - dodaje Zdzisław Czucha, burmistrz miasta Kościerzyna.

 

Agnieszka Kostuch


dodano: piątek, 17 sierpnia 2012, 19:18 ilość komentarzy newsa: 7 przeczytało:  osób.

Podziel się tą informacją:

Wrzuć w Gwar.pl Gwar.pl

Oceń ten artykuł:komentarze [7]

~do Kościerzak dodano: czwartek, 23 sierpnia 2012, 08:40
MASZ CAŁKOWITĄ RACJĘ NA WNIOSEK BURMISTZRA CZUCHY UCHWALONO PRZYSTEPIENIE DO SPECJALNEJ STREFY EKONOMICZNEJ. Natomiest na wniosek Burmistzra Modrzejewskiego uchylono uchwałę w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej przez co stracono bezpowrotnie szansę na jej utworzenie. Co gorsza powstał na tym terenie EUROKASCH i wykańcza nas kościerskich kupców.
~xx dodano: wtorek, 21 sierpnia 2012, 09:23
CBA już sie przymierza do KOSEKO ha ha
~Koscierzak dodano: sobota, 18 sierpnia 2012, 11:02
Przedsiebiorczosc w koscierzynie??????????? Nie tak dawno władze miasta przez swoja chciwosc i pazernosc zazegnali okazje aby w miascie powstala specjalna strefa ekonomiczna na ktorej mialy sie znajdowac i powstawac zaklady pracy dla lokalnej ludnosci.Ludzie obuccie sie!!!!!!!!!!
~do #czytelnik dodano: sobota, 18 sierpnia 2012, 07:57
Najprawdopodobniej dobrze myślisz. Jeśli podwładny (Fennig) ma wynagrodzenie o 50% wyższe od szefa (burmistrza), ważniejsza od niezbędnego wyposażenia oczyszczalni ścieków jest superlimuzyna, a KOS EKO od dnia powstania nie zorganizowało i nie ogłosiło jeszcze żadnego przetargu na dostawy, ani roboty, to wnioski nasuwają się same. Bardzo smutne wnioski, bo przed wyborami zapewniano Nas, że będzie inaczej.
~#czytelnik dodano: sobota, 18 sierpnia 2012, 00:33
Jeżeli spółka KOSEKO realizuje dostawy miału węglowego bez przetargów to wiecie o co chdzi. Prawdopodobnie :" Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze". To wszystko po to, żeby Fennig z Czuchą mieli się czym dzielić. Inaczej nic nie było by utajnione bo nie było by sensu. To dlatego mamy tak wysokie ceny wody i ścieków i ogrzewania. Teraz wiadomo dlaczego Czucha tak popiera Feniga. Wiadomo nic za FRIKO.
~. dodano: piątek, 17 sierpnia 2012, 23:24
Może zamiast wydawać 16milionów na jakiś inkubator bankrutujących przedsiębiorstw, znalazło by się kilka tysięcy na szafki dla dzieci w szkołach żeby nie musieli nosić 20 kilowych plecaków.
~Przedsiębiorca dodano: piątek, 17 sierpnia 2012, 22:44
Chcemy, żeby spółka KOS EKO swoich dostawców wybierała w drodze przetargu, w których mogliby brać udział również kościerscy przedsiębiorcy. Dla mnie jest nie do pojęcia, że np wielomilionowe dostawy miału węglowego są realizowane z pominięciem przetargu od dostawcy, "który się podoba" prezesowi, a cena zakupu utajniona (prawdopodobnie zawyżona w stosunku do cen rynkowych), bo spółka potrzebuje wysokie koszty do taryfy .

Dodaj swój komentarz

Nick:
Komentarz:


 
Redakcja Koscierzyna.INFO nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. 
 
 
 
Copyright © Koscierzyna.INFO 2008-2009 Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część jak i całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, w tym także zamieszczanie w Internecie - bez pisemnej zgody Koscierzyna.INFO.
logo koscierzyna.info