Koscierzyna.INFO (mobilna)
WIADOMOŚCI | POZDROWIENIA | ROZKŁAD | PEŁNA WERSJA

Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości

Projekt pn. „Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości szansą rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach” przeszedł już  dwa eta­py: ocenę formalną i wykonalności. Pozostała tylko ocena strategiczna. Rozstrzygnięcie wniosku o dofinan­sowanie nastąpi najpóźniej na po­czątku września.

Podstawową rzeczą, którą zaoferuje Kaszubski Inkubator  Przedsiębiorczości będzie pomoc nowym przedsiębiorcom. W jego ramach właściciele firm będą mogli skorzystać z lokalu wraz z adresem w konkretnym miejscu, a także doradztwa i usług finansowo-księgowych.

- Inkubator zapewni przyszłym przedsiębiorcom podstawowy sprzęt, jeżeli chodzi np. o obsługę biurową i teleinformatyczną. Aby zachęcić młodych przedsiębiorców do zakładania działalności, będzie też możliwość ubiegania się o dofinansowanie z różnych źródeł. Tych ofert jest sporo, ale oczywiście muszą być chętni - mówi Zdzisław Czucha, burmistrz miasta Kościerzyna.

Inkubator będzie mieścił się w budynku dawnego PBK, znajdującego się na ulicy Przemysłowej, czyli w biurowcu który od lat nie może doczekać się remontu. Wartość projektu wyniesie ponad 16 mln zł, z czego dofinansowanie ma pokryć ponad 12 mln zł, a środki własne szacuje się 4 mln zł. Warto dodać, że rozstrzygnięcie dofinansowania projektu odbędzie się w Agencji Rozwoju Pomorza, która w imieniu Urzędu Marszałkowskiego, prowadzi nabór wniosków.

Projekt inkubatora wzbudził mieszane reakcje wśród kościerskich przedsiębiorców.

- Część z tych przedsiębiorców mówi wprost, że prowadzi już swoje firmy i żadne dodatkowe nie będą nam potrzebne, bo będzie to dla nich konkurencja. To jest niepokojące. Miasto potrzebuje nowych miejsc pracy. Chcielibyśmy, aby potencjał wykształcenia młodych ludzi, został tutaj zagospodarowany i wykorzystany. Trzeba tych ludzi czymś zachęcać. Dotychczas takich form nie było, więc nie lekceważę stanowiska przedsiębiorców, ale w tym obszarze, że inkubator jest im nie potrzebny, z tym zupełnie się nie zgadzam. Twierdzę, że jeżeli firmy chcą ze sobą współpracować i znajdą sobie takie miejsce , gdzie będą chciały się spotykać, to się okaże się, że mogą sobie wzajemnie podsyłać zamówienia, zlecenia i to jest tylko z korzyścią. Jestem przekonany, że inkubator powstanie i będzie dobrze służył rozwoju przedsiębiorczości - dodaje Zdzisław Czucha, burmistrz miasta Kościerzyna.Komentarze Internautów | Powrót do wiadomości

WIADOMOŚCI | POZDROWIENIA | ROZKŁAD | PEŁNA WERSJA

Copyright © Koscierzyna.INFO 2008-2009 Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część jak i całość materiałów nie może być powielana i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, w tym także zamieszczanie w Internecie - bez pisemnej zgody Koscierzyna.INFO.